null výstava 20 let CHKO ČL

AOPK ČR, RP SCHKO Český les

Putovní výstava 20 let CHKO Český les začíná v pátek v Bělé nad Radbuzou

12. 5. 2025

Putovní výstava 20 let CHKO Český les začíná v pátek v Bělé nad Radbuzou

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Destinační společnost Český les, Město Bělá nad Radbuzou a Plzeňský kraj srdečně zvou širokou veřejnost na slavnostní zahájení výstavy „20 let CHKO Český les“. Uskuteční se 16. května  v 11:00 u městské stodoly v Bělé nad Radbuzou. Výstava mapuje dvě desetiletí péče o krajinu, přírodu a kulturní dědictví Českého lesa.

 

Český les, jedna z nejmladších chráněných krajinných oblastí v ČR, chrání nejcennější části přírody na Domažlicku a Tachovsku. Letos si připomíná dvacet let od svého vyhlášení, kdy bylo završeno mnohaleté úsilí ochránců přírody, kteří si po pádu železné opony uvědomili přírodní i krajinářské hodnoty pro veřejnost dlouho zapovězeného území. O vyhlášení CHKO se velkou měrou zasadil Plzeňský kraj, kterému se podařilo získat podporu ze strany místních samospráv.

 

Krása Českého lesa zachycená na velkoplošných fotografiích není jen dílem přírody, ale i výsledkem dlouhodobé spolupráce a péče mnoha zapojených subjektů.

Tematické panely prozrazují,  jak a proč se o zdejší území pečuje. Také popisují formy spolupráce s regionálními partnery, ať už jde o státní instituce, samoprávy, školy, spolky nebo vlastníky pozemků a místní podnikatele.

 

Chránit přírodu není možné bez spolupráce s lidmi, kteří tu žijí a mají domov. Právě díky partnerství s místními aktéry se daří chránit jedinečný ráz Českého lesa a zároveň podporovat udržitelný rozvoj regionu,“ uvedl Tomáš Peckert z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

 

Informační panely přibližují např. péči o cenné lokality a vzácné druhy rostlin a živočichů, o vodní režim v krajině nebo ukazují, jak probíhá ochrana a podpora lesů. Část panelů je také věnována historii vývoje zdejší krajiny nebo cestovnímu ruchu.

 

Slavnostní zahájení doprovodí hudební vystoupení Dixielandu Planá pod vedením pana Bedřicha Smrčky.

 

Výstava bude  volně přístupná veřejnosti do 11. června. Poté se stěhuje do dalších venkovních prostor v Plzni, Poběžovicích, Domažlicích, Babylonu, Kdyni, Jízdárně ve Světcích, Stříbře, Horšovském Týně a Holýšově.

ruiny sv. Apoleny, v popředí s fotografkou
tůně v Nemanicích, pohled shora
účastníci komentované vycházky při výkladu na lesní cestě